My husband and I have seven children, and as you can imagine, feeding a family of nine can get expensive. We save every penny and buy only what we need and can afford in cash.



My passion is teaching our children habits they'll take with them into the future. It's about spending a little more now, if needed, to not pay huge healthcare costs later. Last weekend, I went to the grocery store and was reminded of all the processed foods that I haven't so much as looked at in years. It made me realize how much money we actually save now that we've changed our eating habits.


Breaking Muscle Shop

Here are some of the healthy foods I bought and how much I spent:


  • One pound of bananas: $.54 (on sale, normally $.69)
  • Free range organic eggs: $3.69 per dozen
  • Sweet potatoes: $.99 each for huge potatoes (I fed three of us on one tonight)
  • Organic romaine lettuce: $3.99 for a pack of three stalks
  • Organic baby spinach: $4.19 for a giant box


Conversely, here are the prices for some of the junkier foods:


  • Frosted Flakes: $3.99 per box
  • 1 DiGiorno pizza and cookies in a box (enough to feed 2-3 of us at most): $8.19
  • 1 twelve-pack of Coke: $2.99 (on sale)


Here are a few examples of meals I prepared last week, with total cost included:


  • One whole pork tenderloin fed six for $7.99. I also bought 24 distilled waters for $2.99. (How much was that twelve-pack of Coke again?) This evening, I made a crock-pot full of pulled pork tenderloin, sweet potatoes, and fresh picked green beans for $11.89. There were enough leftovers for the adults of the house to have for lunch tomorrow. That's two meals for $11.89.


  • A salad consisting of half an organic romaine stalk, a handful of spinach, organic tomato, avocado, and olive oil with half a chicken breast fed two people. In my estimation, it cost about $5.75. I challenge you to take $5.00 to your local fast food restaurant and attempt to feed two people. You may get one value meal to share, but you’ll probably feel awful for the rest of the day.  



Practice Makes Perfect

I used to feed my family the same "cheap" grocery store food. When I first switched to real food, I spent a lot of money. I realized after some research I had to simply plan better.


While standing in the grocery line the other day, I got up the courage to ask the lady in front of me how many people she was buying groceries for. She said two people, herself and her husband, and added that her grandbaby comes over twice a week. She had the usual items: soda, bread, hamburger buns, cereal, yogurt, spaghetti sauce, noodles, and mac and cheese. She told me it was all she planned to buy for the entire week.


Her total for two (and a half) people for the week was $129.67, while my total for a family of nine was $198.76. If you're tracking with me, that's a difference of $69.09 for seven additional people.


At the end of the day, the key to saving money is planning. If you already have a meal planned and prepped at home, you're much less likely to fly through the drive thru or order take-out. You will save your wallet and your health!


As an example, here's a week's worth of meals and a shopping list:



Click Here to Download a PDF of the Weekly Meal Plan



Sunday is meal plan and cook-ahead day at our house. For this week's plan, you will need to cook several chicken breasts. You'll make chicken salad with half of it and cut up the other half into stir fry pieces. Also, cook a pound each of ground beef, ground chicken, and sausage for tomorrow's crock-pot chili. This way, you're all ready to make dinner in a flash all week. When you cook dinner, always cook a little extra so you can have leftovers.



  • BreakfastNo-atmeal
  • Lunch: Chicken salad on romaine, side of grapes
  • Dinner: Crock-pot chili


Recipe: Take one pound each of the pre-cooked ground beef, ground turkey, and Italian sausages, and put them in the crock-pot. Add half a white onion, two tablespoons chili powder, one teaspoon paprika, salt and pepper to taste, and one bottle of V8 juice. Place in crock-pot on low for 6-9 hours.




Tip: Bake your bacon while you get ready for work. Heat oven to 400 degrees, place bacon on a cookie sheet, and in 20-25 minutes, it will be crisp and ready to serve!




  • Breakfast: "Garbage omelette" - Use any veggies you have in the fridge, sautéed and thrown in with the eggs.
  • Lunch: Large salad with the leftover chicken from last night's dinner
  • Dinner: Burgers topped with fried eggs and grilled zucchini spears



  • Breakfast: Frozen fruit smoothie and hard-boiled egg
  • Lunch: Leftover burgers and veggies
  • Dinner: Seared pork and sweet potatoes


Recipe: Preheat oven to 325. Rub both sides of pork with onion, garlic, paprika, chili powder, salt, and pepper. Sear on both sides then place in a baking pan with onions and garlic. Bake for 30 minutes. For added flavor, add apples to pan.



  • Breakfast: Scrambled eggs and sausage
  • Lunch: Leftover pork
  • Dinner: Crock-pot beef rump roast with onions, carrots, and small potatoes



  • Brunch: Banana pancakes and sausage
  • Dinner: BLT UNwiches - Bacon, lettuce avocado and tomato on romaine



  • Breakfast: Bacon and fried eggs with apple pear sweet potato hash
  • DinnerMongolian beef made with leftover beef roast and coconut oil in place of sesame oil as recipe suggests.


meal planning, meal plan, clean eating, real food

Our family's meal planning chalkboard



You'll remember from the last meal planning article to write all ingredients and quantities down to the last detail, then cross off the quantities you already have.


Click Here to Download a PDF of the Weekly Grocery List

Staples and Spices

These are things you may already have or only need to buy a few times per year.


  • Cinnamon
  • Nutmeg
  • Ginger
  • Chili powder
  • Paprika
  • Rosemary
  • Coconut aminos (or gluten free soy sauce)
  • Flax seed
  • Raw organic honey
  • Almond butter
  • Coconut or arrowroot flour
  • Mixed nuts: Almonds, pecans, cashews, macadamias


 Meats and Cheeses

Amounts will depend on number of people you're feeding. For meats, plan for approximately .25lb per person.


  • Chicken
  • Pork chops
  • Large rump roast
  • 3 pounds grass-fed ground beef
  • 1 pound ground chicken or turkey
  • 1 package Applegate italian sausage
  • 4 pounds uncured nitrate free bacon
  • 1 package breakfast sausage (no fillers)
  • 1-2 dozen eggs
  • feta cheese



  • Organic romaine lettuce
  • Organic tomatoes
  • Bushel green onions
  • Seasonal veggies for salads and sides ( broccoli, carrots, bell peppers, etc)
  • 2 large onions (one white one red)
  • 4-6 large sweet potatoes
  • 1 head of cauliflower
  • 5 pound bag organic apples
  • Grapes/other seasonal fruit
  • Frozen organic berries
  • Bunch bananas



  • Almond or coconut milk  (You can also make your own)


I encourage you to browse the Internet for sales or visit Eat Wild to find locally-sourced eats and vegetables. Get a Costco membership (even split with a friend), take advantage of Target's Red Debit card for five percent off, and buy locally at farmer's markets as much as possible.


Again, your first trip for staples may be a bit pricey. However, with some planning, it can be done on a budget. I encourage you to visit your bank statement and add up all the restaurant take-out meals, protein bars, and last-minute shopping trips along with your regular grocery bill. I promise you will save money by planning your meals in advance. Bon Apetit!


Click Here to Download a PDF of the Weekly Meal Plan

Click Here to Download a PDF of the Weekly Grocery List


Photos 1 and 4 courtesy of Nichole Rheiner.

Photos 2 and 3 courtesy of Shutterstock.